2001 NPC Northern

Bodybuilding & Figure Championship

Contest Results Images

Contest Info

Place

Teenage Class
  1. Chris McMullen
  2. Michael Allard
  3. Teddy Boitnott
  4. Wesley Buttars
  5. Philip Bowser
  6. Justin Wade
  7. Brad Ardrey
  8. Adam Justice
  9. Matt Scarberry
Chris McMullen

Chris McMullen, Winner Overall Teen
Home: Vincennes, Indiana

Master Women
  1. Becky Vogel
  2. Valerie Kelly
  3. Cindy Leister
Becky Vogel Masters Women

Becky Vogel, Winner Masters Women Over 35
Home: Chillicothe, OH

Masters Men Over 40
  1. Thomas Basso
  2. Mike Rapp
  3. James Durroh
  4. Doug Yelken
  5. Dwayne Wilson
  6. Paul Ingwerssen
  7. Jim Bryant
Thomas Basso Masters 40

Thomas Basso, Winner Masters Over 40 and Masters Overall
Home: Baltimore, OH

Masters Men Over 50

  1. Robb Rickman
  2. Mike Ferguson
  3. Charlie Gripp
  4. Winston Daniels
  5. Irving Craiger
  6. Larry Downs
  7. Norman Hawkins
  8. Charles Porter
Robb Rickman Masters 50

Robb Rickman, Winner, Masters Over 50
Home: Farmington Hills, MI

Overall Master’s Thomas Basso

Novice Men Lightweight
  1. Shane Hayes
  2. Jon Abrams
  3. Ronnie Vittitoe
  4. Duane Hunt
  5. Lee Fisher
  6. Jeff Bear
  7. Clinton Evans
  8. Brent Wells
  9. Bradley Colvin
  10. John Brandenburg


Novice Men Middleweight

  1. Sean Parkinson
  2. Ryan Ingwerssen
  3. Paul Vance
  4. Eric Milbrandt
  5. Jeff Flairty
  6. Kenneth Kizer
  7. James McQueary
  8. Randy Cornwell
  9. Kenny McDonald
  10. Chris Hawkins
Sean Parkinson MW novice

Sean Parkinson, Winner MW Novice
Home: Crestwood, KY

Novice Men Heavyweight

  1. Chris Myers
  2. Josh Burdick
  3. Chad Feldman
  4. Duane Culbreath
  5. Christopher Schall
  6. Darrell Porter
  7. Darren Matlock
  8. Julian Turner

Women Lightweight

  1. Jennifer Palla
  2. Christy Straub
  3. Becky Vogel
  4. Michelle Durham
  5. Valarie Kelly
  6. Rachelle Margolen
Jeniifer Palla Women Light Weight
Jenifer Palla

Winner, Womens LW
Home: Westerville, OH




Mary Freeman, Winner Womens HW and Overall
Home: Romulus, MI


Men’s Bantam weight

  1. Mike Rapp
  2. Bryan Kay
  3. Michael Volk
  4. Clinton Evans
  5. Josh Milton
  6. Rob Brandenburg
  7. Gary Fitzpatrick
  8. Larry Downs

Mike Rapp, Winner Mens Bantamweight
Home: Batavia, OH

Men’s Light weight

  1. Shane Hayes
  2. Dwayne Wilson
  3. Brent Wells

Shane Hayes Light weight

Shane Hayes, Winner LW Novice and LW Open
Home: Campbellsville, KY

Men’s Middle weight

  1. Delbert Hickman
  2. Thomas Basso
  3. Jason Fox
  4. Jon Abrams
  5. Ryan Ingwerssen
  6. James Durroh
  7. Doug Yelken
  8. Ronnie Vittitoe
  9. Duane Hunt
  10. Jeff Bear
  11. Julian Braz
  12. Jeff Flairty
  13. James McQueary
  14. Mike Allard
  15. Paul Ingwerssen
  16. Justin Wade
Delbert Hickman Middleweight

Delbert Hickman, Winner Mens Middleweight
Home: Trotwood, OH

Men’s Light Heavy weight

  1. Chris Schulte
  2. Dante Harlan
  3. John Phillips
  4. Sean Parkinson
  5. John Roshel
  6. Paul Vance
  7. Chris McMullen
  8. Dylan Wayma
  9. Christopher Schall
  10. Irving Craiger
Chris Shulte

Chris Shulte, Winner, Mens Light Heavyweight
Home: Harrison, OH

Men’s Heavy weight

  1. Chris Myers
  2. Josh Burdick
  3. Jeremy Stokes
  4. Chad Feldman
  5. Duane Culbreath
  6. Darren Matlock
Chris Myers

Chris Myers, Winner HW Novice, HW Mens and Overall
Home: Dry Ridge, KY

←  Contest Info



© Beverly International top